ICP Coin Nedir, Geleceği ve Yorumları

İnternet Bilgisayarı, akıllı sözleşme hesaplamalarını ve sınırsız kapasitede dapp oluşturmayı destekleyen üçüncü nesil merkezi olmayan blok zinciri ağıdır. Verileri verimli bir şekilde depolar ve işler ve yazılım yaratıcıları için yıldırım hızında bir web hızında çerçeve sağlar. İnternet Bilgisayarı (ICP), 2016 yılında Dominic Williams tarafından kurulan İsviçre merkezli bir vakıf olan DFINITY tarafından başlatıldı. Kriptografi ile ilgilenir ve dünya çapında güçlü bir geliştirici ekibine sahiptir. İnterneti özgürleştirme ve kontrolü Google, Amazon ve Microsoft gibi en iyi teknoloji devlerinin (20 yıllık vizyonunun bir parçası) elinden alarak tamamen merkezi olmayan hale getirme misyonu var.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

DFINITY Vakfı nedir?

DFINITY Foundation, Internet Computer blok zincirine bakan ve destekleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluştur (Stellar Lumens XLM’nin Stellar Geliştirme Vakfı’na benzer). 2016 yılında Dominic Williams tarafından Zürih, İsviçre’de kuruldu. Toplam 200 uzman geliştirici, araştırmacı ve operatörden oluşan kadrosuyla DFINITY, İnternet bilgisayarını geliştirmek, sürdürmek ve tanıtmak için temel bir amaca sahiptir. Vakıf, internet bilgisayarını (ICP) desteklemek için toplam 200 milyon doları aşan çok sayıda fon topladı.

ICP Coin Gelecegi
ICP Coin Gelecegi

ICP Coin Nedir?

Mayıs 2021’de piyasaya sürülen ICP coin, İnternet Bilgisayarı blok zincirinin yerel para birimidir. 470 milyon jetonluk başlangıç arzıyla ICP’nin 3 ana temel amacı bulunmaktadır:

  • Yönetim
  • Gaz Ücreti
  • Ağ Ödülleri

Yönetim

Tıpkı Uniswap Exchange UNI token gibi, ICP de ağ için planlanan çeşitli tekliflere oy verebilmek için kullanılır. ICP token sahip olan kullanıcı, ağda uygulanmak üzere ayarlanmış herhangi bir değişiklik aleyhinde ya da lehinde oy kullanma hakkına sahiptir.

Gaz Ücreti

Gaz ücreti veya Teneke Kutu ücreti, geliştiriciler veya uygulama yaratıcıları tarafından İnternet Bilgisayar blok zincirindeki web sitelerini ya da uygulamaları çalıştırabilmek için yapılan ödeme şeklidir. Uygulamaların ağ üzerinde çalışmaya devam edilmesi için ödeme yapılması gerekmektedir. ICP jetonları, teneke kutu ücretini ödemek için döngülere dönüştürülür (Yazıda daha sonra ele alacağım bir şey).

Önerilen İçerik :   Affiliate Marketing İle Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

Ağ Ödülleri

İnternet Bilgisayarı, ICP token sahiplerini yönetişime katıldıkları için ödüllendirilir ve ayrıca İnternet Bilgisayarı blok zincirini çalıştırabilmek için hesaplama hizmetleri sağlayan veri merkezlerini ödüllendirmektedir. ICP token, en az 6 ay ila en fazla 8 yıl süre ile tekliflere oy verebilmek üzere NNS’de (Ağ sinir sistemi) kilitlenmektedir. Daha uzun kilitleme süresi, oylama üzerinde daha yüksek bir etkiye sahip olmaktadır.

ICP Nasıl Çalışır?

Kullanıcı perspektifinden açıklamak gerekirse, bir kullanıcının, cihazından İnternet Kimliğini ziyaret ederek ICP ağı üzerinde bir internet kimliği bağlantısı/hesabı oluşturması gerekir. Erişim sağlandıktan sonra sisteme girebilir ve ağda bulunan uygulamalarla etkileşime girebilir.

Kullanıcılar, ağ ile etkileşim için hiçbir zaman ücretlendirilmez. Sadece DeFi uygulamaları vb. ücretli uygulamalara göre ücretlendirilecektir. Bu internetten bu siteye girmek gibi bir şey, bu yazıyı okumak için ücretlendirilmiyorsunuz ama site üzerinden destek verdiğinizde sizden küçük bir işlem ücreti alınıyor.

ICP Coin Nasıl Satın Alınır?

ICP coin, Binance ve Coinbase gibi popüler borsalardan satın alınabilir. Platformda yeni bir kullanıcıysanız, kayıt olmanız ve bir hesap oluşturmanız ve ardından KYC işlemi yapmanız gerekir. Doğrulandıktan sonra, para yükleyebilir ve ICP jetonunu veya borsada bulunan başka bir dijital varlığı satın alabilirsiniz.

ICP Coin Yatırım Yapmaya Değer Mi?

ICP, internet ortamını sonsuza kadar değiştirecek devrim niteliğindeki projelerden bir tanesidir. İnterneti merkezileşmeden kurtarmaya yönelik net bir vizyona sahip çok güçlü kullanım senaryosuna sahiptir. Güçlü geliştirici ekipler tarafından desteklenen proje, finansal olarak da istikrarlıdır.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir