Webmasterlık Yaparak Para Kazanma Detaylı Rehberi

Çoğu insan, en az bir kez, bir patrona cevap vermek zorunda kalmadan veya bir başkası tarafından yapılan bir programa bağlı kalmadan, fare yarışını bırakıp kendi başına para kazanmayı hayal eder. İnternet, insanlara bunu denemeleri için birçok yol açtı ve kolay olmasa da, giderek daha fazla insan çevrimiçi para kazanabileceklerini keşfediyor. Bazı kişilerin İnternet iş hedeflerine ulaşmaya çalıştıkları yollardan biri, kendi web sitelerini – veya web sitelerini – kurup yönetmek ve bunlardan başarılı bir şekilde para kazanmanın yollarını bulmaktır. Bu insanlar webmaster olarak bilinirler ve para kazanma şansına sahip olmak için nasıl iyi bir webmaster olunacağını öğrenmelisiniz.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Webmaster Nedir?

Webmaster, içerik oluşturma, alan adını kaydetme, hataları giderme ve site tasarımını ve işlevselliğini onaylama dahil olmak üzere bir web sitesinin yönetimini denetleyen kişidir. Bir Webmaster, verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için müşterilerle etkileşim kurarken iletişim ve uyarlanabilirlik gibi geliştirme ve yönetim becerilerini kullanır. İşletmeler için işlevsel ve operasyonel siteler tasarlamak için kullanıcı arabirimi (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) gibi web geliştirme becerilerini de kullanabilirler.

Webmasterlik Yaparak Para Kazanma Detayli Rehberi
Webmasterlik Yaparak Para Kazanma Detayli Rehberi

Webmaster Nedir, Nasıl Webmaster Olunur?

Başka bir şey yapmadan önce, web siteniz için bir fikir bulmanız gerekir. Çoğu insan, fikirlerini hakkında çok şey bildikleri ve sevdikleri bir şeye dayandırırlarsa, bunun tüm deneyimi çok daha kolay hale getirdiğini görür. Hangi fikirlerin halkın dikkatini çekeceğini ve çekmeyeceğini tahmin etmek çok zor – yaptığınız tek şeyin çevrimiçi bulduğunuz resimleri sanal bir panoya “sabitlemek” olduğu bir sitenin dünya çapında bir sansasyon haline geleceğini kim düşünebilirdi? ama Pinterest yaptı!

Alan Adınızı Seçme ve Satın Alma

Her web sitesi bir alan adıyla başlamalıdır. Alan adı, sitenin neyle ilgili olduğunu hızlı bir şekilde açıklamalı (Mark Zuckerberg ve Co, “Facebook” ile harika bir iş çıkardılar) ve mümkün olduğunca hatırlanması kolay olmalıdır. Fikirler bulurken, kendinizi fazla kaptırmadan önce alan adının gerçekten kullanılabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Bunu öğrenmek için GoDaddy gibi bir alan adı kayıt sitesinde arama yaparak girin, henüz bir şey satın almanıza gerek yok, ancak bunu yapmak istediğiniz adın zaten başka birine ait olup olmadığını size bildirecektir.

Önerilen İçerik :   Pay-Per-Click (PPC) Nedir? Kapsamlı PPC Rehberi

Bir alan adı seçtikten sonra, onu en az üç yıllığına satın almak en iyisidir. Keşfedeceğiniz gibi, arama motorlarının siteniz hakkında ne düşündüğü çok önemli olacak ve sadece 12 aydan ziyade uzun süredir kayıtlı olan sitelere daha fazla “ağırlık” veriyorlar.

Bir Barındırma Şirketi Seçme

Yeni alan adınızı seçip kaydettirdikten sonra, siteyi nasıl ve nerede barındıracağınıza karar vermelisiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi farklı büyük web barındırma şirketi var ve bazıları daha küçük ama biraz daha kişiselleştirilmiş destek ve müşteri hizmetleri sunuyor, yeni bir web yöneticisinin muhtemelen çok yararlı bulacağı bir şey.

Pek çok web barındırıcısı, en az altı aylık barındırma için önceden ödeme yapmanızı isteyecektir (aylık ödemenize izin veren birkaç kişi olmasına rağmen), ancak yine de çok makul bir fiyata iyi bir paket bulabilmelisiniz.

Bir web barındırma şirketi seçerken, bir karar vermeden önce farklı paketlere dikkatlice bakın. Ne kadar alan sunuyorlar? Hesapta yalnızca bir alan adı veya birkaçını barındırabilir misiniz? Web sitenizi gerçekten oluşturmanız için ne tür içerik yönetim sistemleri sunuyorlar? Bütün bunlar önemli hususlardır.

Sitenizi Oluşturun

Çok uzun zaman önce bir web sitesi oluşturmak çok fazla uzman kodlama bilgisi gerektiriyordu ve ilk kez kullananlar için gerçekten oldukça zordu. Ancak şimdi işler değişti ve Joomla ve WordPress gibi içerik yönetim sistemleri, büyük miktarda teknik bilgiye sahip olmayan kişilerin kendi başlarına web siteleri oluşturmasını çok daha kolay hale getirdi.

Bir içerik yönetim sistemi bilmeyenler için web sitenize içerik eklemek, kaldırmak ve değiştirmek için kullandığınız arayüzdür. Yıllar önce web siteleri genellikle nadiren değişen statik şeylerdi, ancak bugünlerde bu tür siteler başarılı olamaz çünkü sitenizin bulunabilmesi için arama motorları tarafından indekslenmesi ve ilgili aramalarda görünmesi ve bunları “memnun etmenin” en iyi yolu arama motoru botları, geri gelip taramaları için sık sık yeni içerik eklemektir.

Önerilen İçerik :   Zoom Üyelik ve Kullanımı

Bugünlerde birçok yeni web yöneticisi, sitelerini oluşturmak için WordPress platformuna yöneliyor. WordPress, gerçekten bir blog platformu olarak başlayan, kullanımı ücretsiz bir açık kaynak platformudur, ancak bu günlerde insanlar, öğrenmesi ve kullanması oldukça kolay olan avantajın keyfini çıkarırken, onu kullanarak tüm yüksek kaliteli web siteleri oluşturabileceklerini görüyorlar.

Web sitesi oluşturmayı araştırırken, arama motoru optimizasyonu hakkında birçok bilgiyle karşılaşacaksınız. Daha önce de belirtildiği gibi, arama robotlarını memnun etmek önemlidir, bu nedenle belirli bir miktarda SEO gerekebilir. Ancak şu anda internette bulunan birçok bilgi ya eski ya da tamamen yanlış. Yeni bir web yöneticisi olarak yapabileceğiniz en iyi şey, web sitenize eklediğiniz içeriğin benzersiz bir şekilde size ait olduğundan emin olmak ve daha sonra, şu anda kabul edilen web uygulamaları hakkında gerçekten en iyi bilgi kaynağı olan Google Web Yöneticisi Yönergeleri’ne aşina olmaktır.

Webmaster Nasıl Para Kazanır?

Web sitenizden gerçekten para kazanmak istiyorsanız ve aslında satacak fiziksel bir ürününüz yoksa, sitenizden para kazanmanın başka yolları da vardır. Google AdWords programı, para kazanmanın çok popüler bir yoludur. Programa katılmak ücretsizdir ve siteniz onaylanırsa sitenize eklemeniz için size kod verilecektir ve bu kod ziyaretçilerinize alakalı reklamlar gösterecektir. Daha sonra, bir ziyaretçi bu reklamlardan birine her tıkladığında size belirli bir miktar (değişebilir) ödenir.

Web sitenizden para kazanmanın başka bir yolu da, Google AdWords’te olduğu gibi rastgele ürünler yerine sitenizde belirli ürün ve hizmetlerin reklamını yapma uygulaması olan bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Ve web siteniz popüler hale gelirse, o zaman doğrudan reklamverenlere reklam alanı satmayı düşünebilirsiniz, bu genellikle bir web sitesinden para kazanmanın en karlı yoludur.

Webmasterlar Ne Kadar Para Kazanıyor?

Webmasterlar 5 ila 12 bin TL arasında para kazanmaktadır.

Önerilen İçerik :   Zoom Üyelik ve Kullanımı

Webmasterlık Yaparak Evden Para Kazanmak Mümkün mü?

Bir web sitesine veya uygulamaya sahip olduğumuzda para kazanmanın birçok yolu vardır. Genelde para reklam duygusu ile üretilir. Onlar adına diğer sosyal medya platformlarının içeriklerinin reklamını yapmamız gerekiyor ve bunun için bize para ödüyorlar. Ya da kendi ürünümüzü veya malımızı web sitemizde satarak ondan para kazanabiliriz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir