Yazılım Yaparak Para Kazanma Rehberi – Yazılımcı Ne Kadar Kazanır?

Yazılım adını her dinlediğinizde aklınıza bir soru gelir, “yazılım nasıl yapılır ve yazılım geliştirme süreci nasıl olur? Bu yüzden bu makaledeki tüm sorularınızın çözümlerini bulacaksınız. Şimdi yazılıma geçmeden önce bilgisayarın ne olduğunu anlamanız gerekiyor. Tüm yazılımlar bilgisayarlarda çalışacak şekilde yapıldığı için, bir bilgisayara bakalım.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Yazılım Yapmak Nedir?

Yazılım, bir bilgisayara belirli görevleri yapmasını söyleyen bir dizi talimattır. Bu talimat seti aynı zamanda program olarak da bilinir. Bilgisayarda çalışan bu yazılımlar, yürütülebilir bir dosya olan 1 ve 0 ikili kod biçimindedir.

Bilgisayardaki her görev bu programlar yardımıyla yapıldığından geliştirici istediği gibi bir program yaparak değiştirebilir, bu yüzden bilgisayara programlanabilir makine de denir. Yazılımı ikili olarak yazmak imkansız ve sıkıcı olduğundan mühendisler C, C++, JAVA, Python vb . gibi çeşitli programlama dilleri yaptılar. Bazen belirli bir yazılımı yapmak için iki veya daha fazla dil kullanılır.

Yazılımcı Nedir, Nasıl Yazılımcı Olunur?

Çoğu işveren, giriş seviyesi yazılım mühendislerinin bir bilgisayar bilimi derecesi, bir yazılım mühendisliği derecesi veya yakından ilgili bir alanda bir dereceye sahip olmasını bekler. Bir lisans derecesi genelde dört yıl sürer. Yazılım mühendisliği programlarını akredite eder. Veya bir kodlama eğitim kampına katılabilirsiniz.

Yazılımcı Hangi Alanlarda İş Bulabilir?

Yazılım geliştiricileri genellikle bir ofis ortamında çalışır, ancak çoğu görevi bir bilgisayarda gerçekleştirdikleri için çoğu uzak bir ortamda çalışabilir. Çoğu, son teslim tarihlerini karşılamak veya beklenmeyen teknik sorunları çözmek için bazı geceler ve hafta sonları olmak üzere normal iş saatleri içinde haftada en az 40 saat çalışır. Yazılım geliştiriciler, bilgisayar sistemleri tasarımı, üretimi ve finansı da dahil olmak üzere bir dizi endüstride istihdam edilmektedir.

Yazilimci Ne Kadar Kazanir
Yazilimci Ne Kadar Kazanir

Yazılım Yaparak Evden Para Kazanmak Mümkün mü?

Yazılım mühendisliği, en esnek kariyerlerden biridir, çünkü yazılım mühendisleri, İnternet erişimi ve bilgisayarları olan her yerde çalışabilmektedir. Evden ya da iş izin verirse sahilden çalışabilirler!

Freelance Yazılımcı Olarak Para Kazanılabilir mi?

Ortalama serbest çalışan web geliştiricisi saatte 60 dolar ücret alıyor. Ortalama giriş seviyesi serbest kodlama maaşı yıllık 58.000 dolar. Serbest meslek sahibi kişiler için vergilerin farklı olduğunu ve geleneksel olarak istihdam edilenlerden daha yüksek olabileceğini unutmayın.

Yazılımcılar Ne Kadar Para Kazanıyor?

Yazılım mühendisleri diğer mesleklere göre çok para kazanıyor. Geliştiricilerin maaş beklentileri son on yılda önemli ölçüde arttı. Yaşam maliyetleri daha yüksek olan teknoloji merkezlerinde bulunanlar için yazılım mühendislerine ödenen maaşlar daha da yüksek.

Yazılım mühendisleri bu kadar çok para kazanıyor çünkü becerilerine çok fazla talep var ve yeterli arz yok, işletmelere getirdikleri inanılmaz değer ve rolün genel zorluğu. İyi geliştiriciler bulmak zordur ve teknolojinin yükselişi şirketlerin bunlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Teknoloji çok değişiyor ve rol oldukça zorlu olabilir ve bu da geliştiricilere ödenen miktarı artırır.

Yazılım Mühendisi Maaşları Neden Bu Kadar Yüksek?

Arz ve talep nedeniyle yazılım mühendisi maaşları çok yüksektir. Sektördeki talebi karşılayacak yeterli sayıda geliştirici yok, bu nedenle iyi geliştiricilere mutlak bir prim ödeniyor. Teknoloji de sürekli değişiyor ve becerilerinizi güncel tutmak için büyük çaba gerekiyor.

Arz ve Talep

Yazılım mühendislerinin bu kadar çok para kazanmalarının bir numaralı nedeni arzın talebi karşılamamasıdır. Şirketler, süreçlerini kolaylaştırmaya ve otomatikleştirmeye yardımcı olmak için yetkin geliştiriciler için ağlıyor. Ancak, birçok gencin bilgisayar bilimi okumak için üniversiteye gitmesine rağmen, talep arzı çok geride bırakıyor.

Bu, özellikle büyük şehirlerde, maaş görüşmeleri söz konusu olduğunda topun geliştiricinin sahasında olduğu anlamına gelir. Şirketler yeterince iyi bir ödeme paketi sunmaya istekli değilse, başka bir yerde iş bulmak kolaydır.  Giderek daha fazla şirket kendilerini çevrimiçi ortamda ayırt etmeye çalıştıkça talep artacak. Operasyon açısından bakıldığında, herkes tekrarlayan süreçleri otomatikleştirmeye çalışıyor, böylece bunu gerçekleştirebilecek insanlar her zaman yüksek talep görecek.

İş ihtiyaçları

Birçok işletme için teknoloji departmanları hızla şirketteki en önemli ekip haline geliyor. Hizmetler kesintiye uğrarsa veya işler düzgün çalışmıyorsa, şirketlere küçük bir servete mal olabilir. Yaklaşık 6 saat süren Facebook kesintisinin şirkete, 85,97 milyar dolarlık gelirine dayalı olarak 60 milyon dolara mal olduğu bildirildi. Yazılım mühendisleri çok para kazanıyorlar çünkü bunun gibi sorunların olmasını engelliyorlar ve esasen işlerin düzgün çalışmasına izin veriyorlar.

Bir hizmet çöktüğünde, insanlar haberi yaymak için sosyal medyaya da akın ediyor. Ana akım haberlerden önce Twitter’da bu şeyleri sık sık duyacaksınız. Bu kesintiler bir markaya inanılmaz derecede zarar verir, bu nedenle şirketler ne pahasına olursa olsun bunlardan kaçınır. Bu yüzden programcılara çok para ödemek, bu tür şeylere karşı teşvik etmenin sadece bir yoludur. 

Değişen Teknoloji

Çoğu ticaret veya kariyerde, kariyerinizin tamamı boyunca günlük olarak kullandığınız bir dizi beceri öğrenirsiniz. Ancak, yazılım mühendisliği biraz farklıdır. Kodlamayı öğrenmek, uzun bir yolculuğun sadece ilk adımıdır, öğrenmeyi asla gerçekten bırakmazsınız.

Teknoloji o kadar sık ​​değişiyor ki, kalkınma ortamı her zaman değişiyor. Bu, geliştiricilerin sürekli olarak gelişmeye ve alakalı kalmak için becerilerini artırmaya ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Ayrıca son derece uyarlanabilir olmanız gerekir. Bu özellikler ve öğrenmeye devam etme isteği çok değerlidir ve programcıların bu kadar çok para kazanmasının bir nedenidir.

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir