Stok Fotoğrafçılığı İle Nasıl Para Kazanılır?

Lisanslama, fotoğraflarınızı markalara, yayıncılara veya fotoğraflarınızı kendi amaçları için kullanmakla ilgilenebilecek kişilere çevrimiçi “satmanın” en popüler yollarından biridir. Geriye doğru çalışmalı ve fotoğraflarınızın bir marka veya yayıncı tarafından nasıl kullanılabileceğini düşünmelisiniz. Fikirleri ifade eden çok yönlü fotoğraflar, özellikle insan konularını öne çıkardıkları zaman popüler olma eğilimindedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok stok fotoğraf sitesi var. Çevrimiçi fotoğraf satmak için en iyi yerlere bakalım:

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Alamy

Alamy, 313 milyondan fazla hazır görsel, vektör, video ve 360 ​​derecelik panoramik görsel ile dünyanın en çeşitli stok fotoğraf koleksiyonuna sahiptir. Günlük görsellerden belirli nişlere kadar her şeyi satabilirsiniz. Platformun dünya çapında 60.000’den fazla katılımcısı ve 110.000’den fazla alıcısı var. Ayrıca, iPhone fotoğraflarını satabileceğiniz ve özçekimlerinizden ekstra para kazanabileceğiniz Stockimo adlı bir uygulama sunar.

Alamy, katkıda bulunanlara aylık ödeme yapar ve basit, kullanıcı dostu bir ödeme yapısına sahiptir. Görselleriniz Alamy’ye özelse, doğrudan satışlardan %50’ye kadar yararlanabilirsiniz. Alamy’ye özel olmayan görseller, tüm doğrudan satışların %40’ını alır. Alamy ile uzun vadeli sözleşmeler de yoktur.

stok fotografcilik ile para kazanmak
stok fotografcilik ile para kazanmak

Shutterstock

Bazıları için çevrimiçi fotoğraf satmanın en kolay yolu olarak kabul edilen Shutterstock, çevrimiçi fotoğraf satmak için önde gelen bir stok fotoğraf sitesidir. Platform, son 15 yılda topluluğuna bir milyar doların üzerinde ödeme yaptı ve fotoğraflarınızı milyonlarca müşteri tarafından görülebiliyor.

Shutterstock, fotoğrafların daha ucuz ve münhasır olmadığı bir mikro stok sitesi olarak kabul edilir ve indirmeleri artırmanın ana yolu, görsel metafor olarak kullanılabilecek büyük miktarda görselle katkıda bulunmaktır. Burada çok kazanmayı beklemeyin, ancak stok fotoğraf satmayı yeni öğreniyorsanız burası iyi bir yer.  Ödemeler, zaman içindeki kazançlarınıza bağlıdır ve %20 ile %30 arasında değişir. Yeni fotoğrafçıları veya müşterileri yönlendirirseniz ek para kazanabileceğiniz bir ortaklık programı da vardır.

Önerilen İçerik :   Online Ne Satabilirim - İnternetten Satış Yaparak Para Kazanma Rehberi

Etsy

İnternette fotoğraf satmak istiyorsanız, bir Etsy fotoğraf dükkanı açmak sizin için harika bir seçenek olabilir. Başlaması kolaydır: baskıları hızla satabilirsiniz ve ücret yapısı hem profesyonel hem de acemi fotoğrafçılara fayda sağlar. Etsy, belirlediğiniz nakliye ücretini içeren işlem fiyatının yalnızca %5’ini alır. Etsy Payments aracılığıyla ödeme alırsanız, bir baskı satıldıktan sonra ayrıca %3 + 0,25 ABD doları ödeme işleme ücreti alır.

Etsy ile çevrimiçi fotoğraf satan diğer yerler arasındaki fark, çoğu kişinin stok görüntü aramaya gelmemesidir. Platformdan en iyi şekilde yararlanmak için tasarımlara ve Etsy mağazanızın pazarlamasına yatırım yapmak isteyeceksiniz. Ancak, her satıştan küçük bir kesinti ile enerjinize değebilir.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir