Arpa Coin Nedir, Geleceği ve Yorumları

ARPA Chain (ARPA), endüstriyel düzeyde merkezi olmayan bir hesaplama ağı olarak işlev görür. Protokol, blok zincirinden bağımsız bir katman-2 ölçeklendirme çözümü olması bakımından benzersizdir. Platform, kullanıcıların kullanılmayan depolamayı paylaşmasına ve ödüller kazanmak için bilgisayar işlemesi sağlamasına olanak tanır. Ek olarak ağ, kriptografik özel akıllı sözleşme yürütme gibi ek gizlilik özelliklerini entegre eder.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

ARPA Chain (ARPA) Hangi Sorunları Çözer?

ARPA, çeşitli farklı sorunlar için rahatlama sağlamayı amaçlamaktadır. Çoğu katman 2 çözümü gibi, protokol de pazara daha fazla ölçeklenebilirlik sağlar. Protokol, performansı artırmak için yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir altyapıdan ve hesaplamalı parçalamadan yararlanır. Ayrıca geliştiriciler, yeni kullanıcı ve geliştirici katılımını basitleştirmek için büyük çaba harcadı.

Arpa Coin Nedir
Arpa Coin Nedir

Yanlış Veri

ARPA’nın ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu birçok hesaplama ağının muzdarip olduğu bir diğer büyük sorun, yanlış verilerdir. Hesaplamalar zincir dışı yapıldığında her zaman ek bir risk vardır. Bu zincir dışı işlemler genellikle merkezi bir sistemden geliyor ve bu da onları zayıf bir nokta haline getiriyor. ARPA, tüm dış kaynaklı verilerin çapraz referanslı kalmasını sağlamak için özel akıllı sözleşmeleri entegre eder. Protokol, bir Mesaj Doğrulama Kodu aracılığıyla hesaplamaları doğrulayacak kadar ileri gider.

ARPA Chain (ARPA) Faydaları

ARPA’yı izlemesi ilginç bir proje yapan pek çok fayda var. Ağ, gizliliği koruyan akıllı sözleşmeleri entegre eder. Bu benzersiz protokoller, ağların üçüncü taraflara herhangi bir veri ifşa etmeden özel bilgileri paylaşmasını sağlar. Tüm sistem, yedekli bir merkezi olmayan ağ üzerinden kurumsal düzeyde şifrelemeye dayanır. Bu nedenle geliştiriciler, ARPA ile uyumlu blok zincirler üzerinde gizliliği koruyan Dapp’ler oluşturabilirler.

Birlikte Çalışabilirlik

ARPA’nın bir diğer önemli yararı, pazarda birlikte çalışabilirliği geliştirmesidir. Agnostik bir katman-2 çözümü olarak, daha fazla geliştirici, daha kullanışlı ve sürükleyici Dapp’ler oluşturmak için gizlilik özelliklerini kullanabilir. Ağ, Ethereum ve EOS dahil olmak üzere en iyi performans gösteren akıllı sözleşme programlanabilir ağların çoğuyla uyumludur. Bu esneklik, geliştiricilerin özel ihtiyaçlarına en uygun blok zincirini kullanmalarını ve ek gizlilik ve ölçeklenebilirlik sağlar.

Önerilen İçerik :   İnternetten Acil Para Kazanma Yöntemleri

Ölçeklenebilir

ARPA Chain, parçalama kullanımı yoluyla ölçeklendirme endişelerini ortadan kaldırır. Parçalama, verileri bölümlere ayıran ve TEE’de (Güvenilir Yürütme Ortamları) zincir dışı hesaplamalara izin veren bir depolama tekniğidir. Sharding, ARPA Chain’e neredeyse sınırsız veri depolama kapasitesi sağlar.

ARPA Chain (ARPA) Nasıl Çalışır?

ARPA Chain (ARPA) ekosistemi, özel bir blok zinciri, yardımcı program belirteci ve birden çok tescilli sistemden oluşur. Ağ, blok zincirleri bağlamak ve ağı güvenceye almak için bir köprü olarak proxy akıllı sözleşmelerinden yararlanır. Ağ yapısı düğümler, sağlayıcılar, tüketiciler ve destekçilerden oluşur.

Çok Partili Hesaplama (MPC)

MPC protokolü, ARPA Chain temel bir bileşenidir. Bu protokol, veri yardımcı programını sahiplikten ayırmaktan sorumludur. Birden çok kullanıcının verileri işbirliği içinde analiz etmesine ve veri sinerjileri çıkarmasına olanak sağlamak için Sıfır bilgi kanıtlarından yararlanır. Sıfır bilgi kanıtları, hassas bilgileri doğrulamak için paylaşma ihtiyacını ortadan kaldırarak güvenliği artıran bir teknolojidir. Özellikle, MPC protokolü, işleme ve hesaplama katmanı olmak üzere iki katmana ayrılmıştır. İkincisi, akıllı sözleşmenin yürütülmesinden sorumludur.

Protokol Katmanı

ARPA Chain ayrıca çift katmanlı bir yaklaşımdan yararlanır. İlk katmana protokol katmanı denir. Bu sistem, izinsiz bir kamu blok zinciri olarak çalışır. Bu ağa herkes katılabilir. Herhangi bir ceza ödemeden istediğiniz gibi katılıp ayrılabilirsiniz. Protokol katmanı, kullanıcıların kazançlarını güvence altına almak için hesaplama güçlerini paylaşmalarını sağlar.

Hesaplamalı Katman

Ağın ikinci katmanı hesaplama katmanıdır. Bu sistem MPC işlemlerinin tamamlanmasından sorumludur. Bunlar, kalifiye olmak için belirli kriterleri karşılaması gereken ağ için önemli düğümlerdir. Ek olarak, bu katman, düğümlerin ödül kazandığı veya kötü niyetli eylemler için cezalandırıldığı yerdir.

Uzlaşma

ARPA Chain, geçerliliğini korumak için çeşitli benzersiz konsensüs mekanizmalarını kullanır. Doğruluk Kanıtı mekanizması, PoW mekanizmasının yerini alır. Bu sistem, bir finansal ağdan farklı olarak, tüm ağ yerine yalnızca belirli birkaç düğümün belirli hesaplamaları ele aldığı gerçeğini açıklar. Bu nedenle sistem, ağın, kod yürütmeyi işlemek ve güvenli kalmak için belirli düğümlere yetki vermesini sağlamak için kuruldu.

Önerilen İçerik :   E-Kitap Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Hesaplama Kanıtı

Hesaplama Kanıtı mekanizması, bir düğümün yaptığı iş miktarını izlemekten sorumludur. Sistem, düğümün katılım düzeyini kaydeder ve çabalarına göre ödüller verir. Spesifik olarak, sistem bunu hesaplama işlemi sırasında tüketilen üçlüleri sayarak gerçekleştirir.

Güvenlik Kanıtı

Güvenlik Kanıtı sistemi, TEE’lerde zincir dışı yürütülen hesaplamaları doğrulamak için kullanılır. TEE’ler, hesaplama gücüne katkıda bulunan zincir dışı ağlardır. Bu sistem, bu tarafların hesaplamaları doğru ve zamanında yapmalarını sağlar. Bu bileşen kritik öneme sahiptir, çünkü bir blok zincirindeki yanlış veriler gelecekte sorunlara yol açabilir.

ARPA Chain (ARPA) Nasıl Satın Alınır?

ARPA Chain (ARPA) aşağıdaki borsalarda mevcuttur:

  • Binance
  • KuCoin

YORUMLAR

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir