Instagram Kaç Takipçiden Sonra Para Veriyor

Para kazanabilmek için kaç Instagram takipçisine ihtiyacınız var? Platformdan ne zaman gelir elde etmeye başlayabileceğinizi ve ne kadar kazanacağınızı etkileyen pek çok farklı faktör vardır. Bu yazıda hepsini ele alacağız.

Bu Yazıda Okuyacaklarınız

Influencer Instagram’da Nasıl Para Kazanıyor?

Gönderilerde izlenme ve beğeniler aldığınızda Instagram size otomatik olarak ödeme yapmamaktadır. Peki, influencer platformda nasıl para kazanıyor? 1.000 ila 1 milyon arası takipçi sayısına sahip 1.865 Instagram fenomeni arasında bir anket yapıldı. Katılımcılara ana gelir kaynaklarını sorduklarında keşfettikleri şey şunlar:

  • %40’ı sponsorlu gönderiler gibi markalı promosyonlardan gelir elde etmek.
  • %22’si Instagram’ı daha fazla müşteri kazanabilmek için kullanıyor.
  • Influencerların %15’i bağlı kuruluş pazarlaması yolu ile gelir elde etmesi.
  • %5’i Instagram üzerinden kurs satmakta.
  • Influencerların %4’ü OnlyFans ve Patreon gibi üçüncü taraf abonelik hizmetlerini kullanması.
  • %6’sı yeniden markalaşma hizmetleri sunması, bağış kabul edilmesi, ürün satışı ve daha fazlası gibi diğer kaynakları kullanmakta.

Bu, Instagram dışında bir işletmeniz ya da bir Instagram mağazası açacak ürünleriniz yoksa, en iyi seçeneklerinizin sponsorluk fırsatları ve katılmak için ortaklık programları aramak olduğu anlamına gelmektedir. Bu, bağlı olduğunuz markaların ya da sponsorların ürünlerini öne çıkaran içerik anlamına gelmektedir. Instagram, Instagram biyografinize yalnızca bağlantı yerleştirmenize izin verdiği ve gönderilerdeki bağlantılara izin vermediği için, pek çok influencer, tüm bağlı kuruluş bağlantılarını ve diğer önemli içerikleri tek sayfada listelemek için biyografide bağlantı araçlarını kullanmaktadır.

Instagram Kac Takipci Sonra Para Veriyor
Instagram Kac Takipci Sonra Para Veriyor

Instagram’da Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Anket, influencer ayda ortalama 2.870 ABD doları kazandığını bulmuştur. 1.000 ila 10.000 takipçisi olan influencer ayda ortalama 1.520 dolar kazanırken, bir milyondan fazla takipçisi olan influencer ayda 14.256 dolar kazanıyor. Anket, en karlı kategorilerin sırası ile Hayvanlar, İş ve Pazarlama, Fitness ve Spor, Aile, Güzellik ve Moda olduğunu ortaya koymuştur.

Önerilen İçerik :   Instagramda Fenomen Olmak İçin Ne Yapmalı?

Influencer’ların çoğu gelirlerinin çoğunu sponsorlu gönderilerden kazandığı, devam etmeden önce sponsorlu Instagram gönderileri ile ilgili anket verilerini gözden geçirmek için biraz zaman ayıralım. Influencer çoğunluğunun (%68) aynı anda bir ila üç marka ile çalıştığını tespit etmiştir. Ayrıca, çoğu influencer sponsorlu gönderi başına en az 100 ABD doları kazandığını buldu. Bazıları gönderi başına 2.000 dolardan fazla kazanmakta.

Instagram’da Para Kazanmak İçin Kaç Takipçiye İhtiyacınız Var?

Bu, yanıtlanması karmaşık bir soru, çünkü sıklıkla “Instagram’da para kazanabilmek için Instagram hesabınızın X sayıda abonesi olmalıdır” şeklinde yazılı kuralı bulunmamaktadır. Influencer 10.000’den fazla takipçiye sahip olmasını gerektiren Instagram’ın Rozetler programı gibi bazı programların kuralları bulunamktadır.

Instagram’dan Nasıl Ödeme Alabilirim?

Instagram’ın, Reels için bonuslar gibi, influencer doğrudan ödeme yaptığı programlar var. Bununla birlikte, çoğu influencer sponsorlu gönderiler ve bağlı kuruluş bağlantıları aracılığı ile oluşturulan komisyonlar aracılığıyla ödeme almaktadır.

Bu olduğunda, tanıtımını yapılan markalar, kendilerinden bahsettiği ve ürünlerini içeriğinizde öne çıkardığınız için size doğrudan ödeme yapmaktadır. Ödemeler genelde banka hesabınıza yapılan doğrudan ödemeler yolu ile gerçekleşmektedir. Çok az influencer doğrudan Instagram tarafından ödeme yapılmaktadır.

Instagram’da 1.000 Takipçi İçin Para Alıyor Musunuz?

1.000 takipçiye sahip Instagram hesapları ayda ortalama 1.520 dolar ve sponsorlu gönderi başına 100 dolara kadar kazanabilmektedir. Ancak Instagram, influencer doğrudan ödeme yapmamaktadır, bu sebeple henüz 1.000 takipçiniz olmasa bile ilk sponsorluk anlaşmanızı yaptığınızda ya da bir ortaklık programına katıldığınızda para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir